Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O stomatologii

Dentysta Zabrze

Dochodzenie praw po wizycie u stomatologa


Wizyta u stomatologa na ogół przebiega bez żadnych problemów i komplikacji. Co jednak zrobić, jeśli takowe wystąpią? Jak dochodzić swoich praw? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym artykule na

Idziemy do stomatologa - co warto wiedzieć - O stomatologii Dentysta Zabrze
ten temat. Każdy pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania w każdej z dziedzin medycyny. Stomatologia nie jest tu absolutnie żadnym wyjątkiem. Trzeba mieć na uwadze to, że po prostu warto zainteresować się swoimi prawami – prawami pacjenta. Pomoże w tym chociażby rzecznik praw pacjenta, którego zadaniem jest fachowe doradztwo w takich właśnie kwestiach. To właśnie do tej instytucji warto zwrócić się od razu o pomoc!

Czy lekarze mogą popełniać błędy, a jeśli tak, to co im za to grozi? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to i jeszcze na kilka innych pytań. Lekarze oczywiście popełniają błędy. Jeżeli nie wynikają one z ich złej woli, z nieodpowiedniego traktowania pacjenta to jest to kwestia zupełnie inna niż działanie celowe. Niestety polska służba zdrowia od lat boryka się z problemem braku personelu, a co za tym idzie dużego obłożenia lekarzy. Wyjątkiem jest tu na przykład stomatologia – ale tylko z tego względu, że tutaj bardzo rozwinęła się ilość gabinetów prywatnych. Stomatologia będzie potrzebna nie tylko jako uzupełnienie wizyt publicznych, ale także jako fachowa rada i doświadczenie. Popełnienie błędu przez lekarza może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, jeżeli zostanie skierowany przeciwko niemu odpowiedni akt oskarżenia.



O zabiegu hemisekcji

Hemisekcja ? zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (najczęściej zęby trzonowe) zniszczonych i złamanych, często ze stanem zapalnym. Zabieg polega na separacji i usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (albo więcej) korzenia zęba wraz z częścią korony zęba, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Najczęściej przeprowadzany łącznie z osteotomią. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.

Zabieg ten wskazany jest, gdy występują zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy leczenie endodontyczne nie jest już możliwe. Kolejnymi wskazaniami są problemy periodontologiczne (np. ubytek kości) i złamanie pionowe zęba lub korzenia.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemisekcja


Zęby_człowieka Budowa histologicznaedytuj

Otoczona przez zębinę i warstwę odontoblastów komorę zęba wypełnia miazga zęba, wypełnia ona również kanały korzeniowe. Przez otwór anatomiczny, kanały boczne i komorowo-ozębnowe łączy się z przyzębiem. Jest to bogato unerwiona i unaczyniona, tkanka łączna galaretowata niedojrzała typu embrionalnego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka